812/​730

Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)

“Havet”, oktober 1935. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 125×146.

Udstillet: Skandinavisk Kunstudstilling, Aarhus Kunstmuseum, 1965, kat. nr. 142. Litteratur: “Samleren”, juni 1936, geng. s. 104. Proveniens: Læge G. Soetmann. Erhvervet af Svend Aarkrog i 1958 for 10.000 kr. i Århus Kunstgalleri v/Dam.

Svend Aarkrog:

"Billedet har oprindeligt tilhørt læge G. Soetmann, der havde en betydelig kunstsamling, men ved en skilsmisse overgik billedet til hustruen, der solgte det til nævnte kunsthandler Dam. Om billedet siger professor Else Kai Sass: 'Det er stofligt meget fint, det er uden svage punkter, som det tit er tilfældet hos Jens Søndergaard. Det er en smuk helhed, og det er ikke et af Jens Søndergaards sædvanlige'".

Moderne malerier og skulpturer, 7. juni 2010

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK