893/​358

“Santa Maria”. Stor skibsmodel af massiv sølv af den spanske galeon, skrog med kanoner, dæk med sømænd i samtidigt tøj, på stand af sølv. Tilsyneladende ustemplet. Portugal 20. årh. Vægt 10584 g. H. inkl. stand 75 cm. L. ca. 85 cm.

Prøvningsrapport fra ædelmetalkontrollen medfølger. XRF test samt boreprøve viser en sølv lødighed mellem 91,3–92,5 %.

“Santa Maria” var det største af de tre skibe, der blev brugt af Christopher Columbus på hans første ekspedition til den “nye verden” i 1492. De andre to skibe på denne ekspedition var “Niña” og “Pinta”. Santa Maria vendte aldrig tilbage til Spanien da skibet gik på grund julaften. Der eksisterer i dag ingen autentisk lignende kopi af skibet, kun kopier baseret på antagelser.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

80.000 kr.

Hammerslag

62.000 kr.