2012/​9081

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815–20. H. 40. B. 35. D. 12.

Litteratur: Elke Niehüser, French bronze clocks, s. 34–35.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Selected, 16. marts 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK