2012/9081
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815–20. H. 40. B. 35. D. 12.
Litteratur: Elke Niehüser, French bronze clocks, s. 34–35.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Selected, 16. marts 2020
Vurdering
Hammerslag