Ubekendt maler, 18. årh.
“Det Danske Asiatiske Companiets Skib Dannemarck, Commanderet af Capit. A. Tranberg, Aar 1799”. Skibsportræt af linieskibet Dannemark. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 40×50.
Linieskibet Dannemarck blev ført af kapt. Andreas Tranberg fra 20. januar 1798–26. juni 1799.
Nogle fugtpletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019