2045/418
Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus droning Victoria ved hendes kroning, soklen støbt med guirlander og ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 45.
Hammer og arm til klokke bøjet. Original pendul medfølger ikke. Senere pendul med en anden type ophæng medfølger. Optræksnøgle medfølger. Scepter bøjet. Urskive med revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag