Ubekendt kinesisk kunstner, 17/18. årh.
Kinesisk billedrulle med talrige fugle blandt andet påfugle, høge og hejrer stående og flyvende i landskab. Utydlig sign. med segl og skrifttegn. Vandfarve på papir. 186×90 cm.
Proveniens: Andreas Hansen Eriksen 1869–1953. Udstationeret for GN Store Nord i Shanghai som telegrafist i 1897 samt som driftsbestyrer i 1901–1913. Herefter gik han i kinesisk tjeneste og arbejdede for den kinesiske administration ind til 1927.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017