1950/227
Ægyptisk hoved af kalksten i form af adelsmand, med rester af bemaling på hår samt pupiller. Efter ægyptisk oldtid, 20. årh. H. 17 cm.
Proveniens: Erhvervet i 1920–30erne af Olaf Valdemar Mørch (1885–1963), underdirektør i F.L. Smidth. Arbejdede i bl.a. Indien og Ægypten i tiden før Anden Verdenskrig.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
29 bud