2423/​804

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

En samling lertøj bestående af to vaser, en skål på fod samt et cirkulært fad. Dekoreret med hhv. gul og orange uranglasur samt turkisblå glasur. Sign. HAK. Udført og mærket hos Kähler. H. hhv. 15,8, 16, 12,1 og 3,5. (4)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Vaser med uranglasur: en med brændingsrevne på øverste kant samt afslag på fodrand, og en vase med afslag på fodrand. Fad med glasurafslag på øverste kant og side.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag