2419/600
Palme König
Et par vaser af grøntonet glas med rødbrunt “net”-overfang og iriseret overflade. Placeret i tresidede baser af brunpatineret metal, støbt med motiver af kvinder med gevandter. Ej sign. eller stemplet. H. ca. 39–40. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fremstår med skævheder. Støbninger med enkelte huller og revner i overfladen. Ene vase med nogle brudte bobler i overfladen.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag