2142/672
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær lågskål af stentøj dekoreret med lys blå glasur med grønne elementer. Sign. monogram, 183. Forsynet med låg af patineret kobber. H. inkl. lågknop 8,6. Diam. 14.
Almindelig brugsslitage. Låg med let slitage i patinering, samling ved lågets inderrand er enkelte steder let gabende.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag