2142/​672

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Cirkulær lågskål af stentøj dekoreret med lys blå glasur med grønne elementer. Sign. monogram, 183. Forsynet med låg af patineret kobber. H. inkl. lågknop 8,6. Diam. 14.

Almindelig brugsslitage. Låg med let slitage i patinering, samling ved lågets inderrand er enkelte steder let gabende.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK