Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
“Peterskirken i Rom [seet] fra Villa Pamphili [Doria?]”. Usigneret. Betegnet med monogram på blændrammen, samt Læssøe på bagsiden af rammen. Olie på lærred. 28,5×38,5.
En reparation/retouchering. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020