Niels Hansen Jacobsen (f. Vejen 1861, d. sst. 1941)
Skål af stentøj dekoreret med rødbrun, okkerbrun og lys turkisgrøn glasur. Sign. monogram. Unik. H. 5. Diam. max. 18,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle revner hidrørende fra fremstillingen. Øverste kant med enkelte afslag.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020