2437/​23

Engelsk standur i kasse af mahogni med skive af messing, gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans og plakette sign. john Seddon, St James's London. 19. årh.s begyndelse. H. 217. B. 48. D. 26.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul, To lodder og Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag