2432/543
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor lertøjskrukke dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. 28.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et større afslag á L. 2,5 cm., to mindre afslag á L. ca. 6 mm. og en udfyldning ca. L. 1,5 cm.
Vurdering
1027083 |