1950/​138 Reuge Sainte Croix spillemaskine med mekanisk fugl. 20. årh. H. 32.

Be­skriv­el­se

Sainte Crox spillemaskine af emalje og forgyldt metal, mekanisk fugl, prydet med ornamenter i form af lyre og bladværk med sløjfe, optræk i bunden og stopknap. Mærket Reuge Music, Sainte Crox, Made in Switzerland. 20. årh. H. 32.

Fungerende, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

3.800 kr.

(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.