1722/574
Acton Schubell (, Danmark. 20. Århundrede)
Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)
Høj- og lavrygget lænestol med stel og svungne armlæn af bejdset bøg, betrukket med gulgrønt møbelstof, dybthæftet med knapper, løs sædehynde med grønt møbelstof. Udført 1950'erne hos Madsen & Schubell. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Samlinger med spor efter lim. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
26 bud