2332/843
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt to lyseholdere. Dekoreret med polykrom glasur på lysegrå base, Sign. monogram 75, V. 14. H. 33,5.
Afhentes retur af arving.
Two mindre afslag på næse samt ene blad. Andet blad med reparation. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 8. august 2023
Vurdering
Hammerslag