Anne-Mette Jensen (f. 1969, Møbeldesigner)
Morten Ernst (f. 1964, Møbeldesigner)
“Waves”. Svungen chaiselong med stel af sortlakeret glasfiber, betrukket med sort skind. Model 142. Udført hos Erik Jørgensen. H. 55. L. 200. B. 145.
Dette møbel blev udvalgt som vinder af designkonkurrencen, som Erik Jørgensen udskrev 1994 i anledning af firmaets 40 års jubilæum.
Litteratur: Niels Jørgensen og Ole Jørgensen [red.] “Erik Jørgensen 50 år”, s. 104–105.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Ikke solgt
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|