Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Lystegning nr. 16. Sign. Jorn 53; stemplet på bagsiden Fotograf Poul Pedersen. Fotogravure på lærred monteret på plade. 120×160.
Udstillet: “Asger Jorn Lystegninger”, Aarhus Kunstforening af 1847, 1971.
Sammen med fotografen Poul Pedersen udførte Jorn i 1953 21 lystegninger med lommelygte foran et kamera. Hver tegning udført i to versioner, en positiv og en negativ. Typen er omtalt i Virtus Schade: “Asger Jorn”, s. 75 og s. 77.
Betydelige fugtskader og misfarvninger.
Moderne kunst og design, 4. december 2012
46 bud