1932/​8611

C. W. Eckersberg, efter, m.fl.

Portrætter af Maria Sophia Friederica & Frederik VI. Usignerede. Kobberstik, kul og gouache på papir i kronede forgyldte rammer. Bladstørrelse 28,5×22 og 27,5×20,5. (2)

Proveniens: Tidligere i spisesalen på Herregaarden Store Grundet ved Vejle.

Undersøgt i ramme. Kobberstik beskåret samt med mindre misfarvninger.

Kunst på papir, 5. august 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK