Kinesisk figurgruppe af fedtsten udskåret med gris og griseunger, på undersiden utydelig signatur. Sen Qing, ca. 1900. H. 7 cm L. 14,5 cm. Stand af træ medfølger.
Provenance: Danish private collection.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021