2041/​4

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

Kystparti ved Skagen med optrukne både. Sign. Carl Locher 1886. Olie på lærred. 42×57,5

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 427, 1981, kat. nr. 162.

Krakeleringer. Behov for rensning. Lærredet er dubleret. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag