2419/647
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 29”. Skammel af eg betrukket med lyst uld. Udført hos A.P. Stolen, København. H. 40. L. 71. B. 42.
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1954.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 9, 1954, s. 143.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et let løst greb.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag