2137/908
Gunni Omann (f. 1930, d. 2009)
Cirkulært udtræksbord af palisander med tre tillægsplader, heraf en med sarg. Model 55. Udført hos Omann Jun's Møbelfabrik. 1960'erne. H. 71. Diam. 120. L. 270. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Udtrækket gaber lidt.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag