Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“Vintereventyr”, 1989. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 135×200.
Udstillet: “I Virkeligheden”, Nikolaj Kunsthal, København 1989, kat. nr. 3. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet af nuværende ejer fra ovennævnte udstilling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020