902/​414

Strömgren og Olsen

Strömgren og Olsen astronomisk navigations lommeur af sølv med sidetryk, hvid skive med tre små skiver hhv. timer, sekunder og stjernetid, ydre 5-min. arabertal, signeret Patent, Strømgren og Olsen, No. 527. Kapsler nummereret 54329, bagkasse mærket A.H. Geneve for Alexandre Hüning. 1918–1920. Diam. 58 mm.

Uret er patenteret af urmageren Jens Olsen (1872–1945) og astronomen Elis Strömgren i 1918. Uret viser både almindelig tid og stjernetid som er et døgn bestemt af stjernernes bevægelse om Nordstjernen. Et stjernedøgn har 23 timer, 56 minutter og 41 sekunder. Jens Olsen er især kendt for at have bygget det berømte Verdensur som står på Københavns Rådhus.

Proveniens: Kolonilæge, astrolog og etnografisk samler Agner Møller (1892–1976). Agner Møllers var udstationeret som militærlæge på øen Nias i Hollandsk Ostindien i 1920'erne. Herfra opkøbte og hjemsendte han kulturgenstande til Nationalmuseet og bidrog dermed til museets enestående samling af genstande fra øen. Jesper Kurt-Nielsen: “Manden der ikke ville være høflig”. Gyldendal, 2020.

Armbåndsure, 2. juni 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK