2432/1158
Perle- og diamantring af platin og 18 kt. guld og prydet med kulturperle flankeret af to old-cut diamanter på i alt ca. 0.80 ct. og talrige old-cut, enkeltslebne- og rosenslebne diamanter. Farve: I-J. Klarhed: VS-SI. Perlediam. 6 mm. Front 7×19 mm. Str. 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En diamant mangler.
Vurdering