1306/753
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Dråbeformet vase af patineret diskometal med kanneleringer, to små hanke i form af stiliserede blade. Stemplet monogram, Just A. Denmark, 2011. H. 14.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bule.
Moderne kunst og design, 6. februar 2013
Vurdering
Hammerslag