2143/963
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
“Lene”. Lænestol med stel af teak, betrukket i sæde og ryg med stribet uld. Udført hos Vamo, Sønderborg. 1950–60'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med huller.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud