Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Hans Hansen (f. 1884, d. 1940)
Marmeladekrukke af stentøj, dekoreret med brunligt glasur. Sign. monogram for Bode Willumsen og Hans Hansen 1938. Låg og ske af sølv, ske stemplet Hans Hansen, låg stemplet C. J. Vægt af sølvdele ca. 63 gr. H. 9.
Låg og ske med personlig indgravering.
Ske og låg med overfladeridser.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
22 bud