2020/180
Marine vægur i sort kasse, skive med sorte arabertal, fast-slow regulator, signeret Chelsea Clock Co. Boston, U.S. Maritime Commission, ser. no. 9758. 20. årh.s første halvdel. Diam. 26 cm. Optræksnøgle medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. maj 2020
Vurdering
Hammerslag