1517/225
Fynsk standur i kasse af guldstafferet egetræ, urskive af rødmalet metal med gennembrudte ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal, øverst med bevægelig fugl. 18. årh. H. 210.
Restaureret med blandt andet nye pyntelister. Lodder og pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier og møbler, 20. april 2015
Vurdering
Hammerslag