1517/​225

Fynsk standur i kasse af guldstafferet egetræ, urskive af rødmalet metal med gennembrudte ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal, øverst med bevægelig fugl. 18. årh. H. 210.

Restaureret med blandt andet nye pyntelister. Lodder og pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier og møbler, 20. april 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK