2420/903
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Langelinie”/“PH-Tallerken”. Et par pendler med ringskærme af kobber, indvendigt hvidlakerede. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44. (2)
Litteratur: “Tænd!”, ill. s. 279–280.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud