1417/1655
Fransk kamingarniture af forgyldt og grå marmor, urhus båret af ung kvinde og putto, kandelabre hver med tre lysarme. Skiven sign. Le Roy & Fils a Paris. H. 39. B. 21. D. 14. (3)
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varia, 24. april 2014
Vurdering
Hammerslag