2140/1111
Safir-, rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet safir på ca. 1.30 ct. og oval facetslebet rubin på ca. 0.95 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.20 ct. Vægt ca. 14,5 g. Front ca. 19,0×20,5 mm. Str. ca. 48.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En diamant mangler.
Smykker og Fashion, 6. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag