2148/904
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Stor konisk formet vase af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med blå glasur. Sign. monogram, 5. H. 18,5. Diam. 13,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med kalkrander. Flere hårrevner gående fra øverste kant og nedefter.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud