Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
Lille fad og skål samt to vaser. Dekoreret med brun og grøn glasur på cremefarvet bund. Sign. monogram. Vaser: H. hhv. 9,5 og 13. Fade: Diam. hhv. 18 og 19. (4)
Almindelig brugsslitage. Det flade fad og ene skål med glasurafslag, skål indvendigt med rester af kalk.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020