2044/​906

Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)

Lille fad og skål samt to vaser. Dekoreret med brun og grøn glasur på cremefarvet bund. Sign. monogram. Vaser: H. hhv. 9,5 og 13. Fade: Diam. hhv. 18 og 19. (4)

Almindelig brugsslitage. Det flade fad og ene skål med glasurafslag, skål indvendigt med rester af kalk.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag