Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Cylinderformet vase af stentøj dekoreret med gråhvid glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. Udvendigt dekoreret med fiskemotiver i gråbrun glasur. Sign. monogram. Unik. H. 11.4. Diam. 8,3.
Nederste kant med nogle større afslag - antageligt hidrørende fra frigørelse fra brændingsovn. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020