2044/​832

Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)

Cylinderformet vase af stentøj dekoreret med gråhvid glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. Udvendigt dekoreret med fiskemotiver i gråbrun glasur. Sign. monogram. Unik. H. 11.4. Diam. 8,3.

Nederste kant med nogle større afslag - antageligt hidrørende fra frigørelse fra brændingsovn. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

1.500 kr.

1.500 kr.