1947/​1326

Safirsmykkesæt af 18 kt. guld bestående af armbånd og et par ørestikker prydet med talrige facetslebne safirer. L. 19 cm. Ørestikker L. 3,4 cm. Vægt i alt ca. 28,5 g. (3)

Låsene på ørestikkerne er 14 kt. guld.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Låsen mangler fjeder. Et led sidder løst.

Smykker, 20. november 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag