1947/1326
Safirsmykkesæt af 18 kt. guld bestående af armbånd og et par ørestikker prydet med talrige facetslebne safirer. L. 19 cm. Ørestikker L. 3,4 cm. Vægt i alt ca. 28,5 g. (3)
Låsene på ørestikkerne er 14 kt. guld.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låsen mangler fjeder. Et led sidder løst.
Smykker, 20. november 2019
Vurdering
Hammerslag