2033/519
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“W1”. Et sæt på otte stole med stel af massiv patineret eg. Sæde betrukket med lys uld. Formgivet 1953. Udført hos C.M. Madsen, Hårby. (8)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Betræk med minimale pletter. Enkelte stole med minimale hårrevner ved samlinger mellem kopstykke og bagben.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud