2108/1016
Arne Bang, Knud Otto Møller (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med rifler, dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram 129. Låg af sølv, stemplet KOM, Horsens Sølvvarefabrik samt ske af sølv, W. & S. Sørensen. H. 12.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låg graveret indvendigt “Julen 1942”.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag