1324/8562
Russisk vedhæng i form af et påskeæg af ben og 14 kt. guld, prydet med en blomst, hvori en cabochon-sleben safir. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Moskva 1908–1917, lødighed 56. H. (inkl. øsken) 2,6.
Minimal aldersslitage. Misfarvning på ben.
Russisk tema-auktion, 10. juni 2013
Vurdering
Hammerslag