1324/​8562

Russisk vedhæng i form af et påskeæg af ben og 14 kt. guld, prydet med en blomst, hvori en cabochon-sleben safir. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Moskva 1908–1917, lødighed 56. H. (inkl. øsken) 2,6.

Minimal aldersslitage. Misfarvning på ben.

Russisk tema-auktion, 10. juni 2013

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK