2449/​108

Henrik Lund (f. Nanortalik 1875, d. Narssaq 1948)

Udsigt nordvest for Narssaq. Til venstre øen Tugtutôq. Sign. Henr. Lund 1939. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16,5×30.

Parti nord for Narssaq. Dyrnæs med nordboruiner og Kvanefjeld. Sign. Henr. Lund 1939. Akvarel på papir. Bladstørrelse 19×28,5.

Efterårslandskab ved en sø nær Narssaq. Sign. Henr. Lund Sept. 1940. Oliekridt på karton. Bladstørrelse 27×38.

Udsigt mod syd fra Narssaq Fjeld/Qaqarssuaq mod sejlruten til Julianehåb/Qaqortoq. Sign. Henr. Lund1941. Oliekridt på karton. Bladstørrelse 27×38,5. Uindrammet. (4)

Proveniens: Forstander for Grønlands Seminarium Adelbert Fuglsang-Damgaard (1904–1971).

Papiret er gulnet. To billeder med stifthuller.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?