Dansk maler, 19. årh.
“Udfald mod de Engelske i Classens Have under Kiøbenhavns beleiring den 31. Aug. 1807”. Utydeligt sign. L. w. [...]. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25×30.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 391, 1979 nr. 67, “Henry Nexøe-Larsen - Efterladte samlinger”.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Minimale afskalninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020