2121/242
Figur af forgyldt bronze i form af Amitayus, siddende i dhyanasana på en dobbelt lotustrone, hænderne samlet på skødet holdende en nektarvase. Ej forseglet. 17. årh. Vægt 304 g. H. 11 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud