1804/1642
Lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Ca. 1880–1900. Vægt ialt 71 gr. Kassediam. 46 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Glas med mindre afslag. Krakeleringer på skiven. Krone og kædering ej af guld. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag